salon

sallamasyon

Türkiye Türkçesi sallama "palavra atma (argo)" sözcüğünden Türkiye Türkçesinde +(t)ion ekiyle türetilmiştir.

sallapati
salmastra

İngilizce seal-master "«tıkaç ustası»" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. İngilizce sözcük İngilizce seal "mühür, tıkaç, tıpa" (NOT: Bu sözcük Latince sigilla "mühür" sözcüğünden alıntıdır. ) ve İngilizce master "usta" sözcüklerinin bileşiğidir.

salmonella

Yeni Latince salmonella "bozuk gıdalarda oluşan bir enfeksiyon" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük D. E. Salmon "Amerikalı tabip (1850-1914)" özel adından türetilmiştir.

salname

Farsça sālnāme سالنامه z "yıl-kitabı, yıllık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sāl سال z "yıl" (NOT: Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen sard- sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Farsça nāme نامه z "yazı" sözcüklerinin bileşiğidir.

salon
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Arşiv Belg. Göre Osmanlı Eğitiminde Modernleşme, 1857]
ba‘dehû herkes sınıfına mahsus salona duhûl eyleyecekdir. [ Ahmed Vefik Paşa, Lehce-ı Osmani, 1876]
salon (Fr.): Divanhane, sergi mahalli.

Köken

Fransızca salon "büyük oda, özellikle resmi kabul odası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca salone "büyük oda" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince ve İtalyanca aynı anlama gelen sala sözcüğünün büyütme halidir. Geç Latince sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *sala "koğuş, kapalı toplanma mekânı" biçiminden alıntıdır. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sel- biçiminden evrilmiştir.

Benzer sözcükler

salon salamanje, saloon

Bu maddeye gönderenler

salamanje


19.02.2020
salopet

Fransızca salopette "işçi tulumu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca salope "pis, şapşal" sözcüğünün küçültme halidir.

saloz

Yunanca ve Orta Yunanca salós σαλός z "budala, berduş, dilenci derviş" sözcüğünden alıntıdır. (Kaynak: Liddell & Scott, A Greek-English Lexicon sf. 1582) Yunanca sözcük Yunanca ve Orta Yunanca saχlós σαχλός z "bir aşağılama deyimi, budala, berduş, dilenci derviş" sözcüğü ile eş kökenlidir. (Kaynak: Du Cange, Glossarium Mediae et Infimae Graecitatis sf. 1338)

salsa

İspanyolca salsa "1. salça, sos, 2. Küba kökenli bir dans" sözcüğünden alıntıdır.

salt

Türkiye Türkçesi sal- "salmak, bırakmak" fiilinden Türkiye Türkçesinde +Ut ekiyle türetilmiştir.

salta

Türkiye Türkçesi saltamarka "sırmalı gemici cepkeni" sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük İtalyanca Santo Marco "«Aziz Markos», Venedik kentinin koruyucu azizi" sözcüğünden alıntıdır.