palpasyon

palikarya

Yeni Yunanca palikária παλικάρια z "delikanlılar" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca palikári(on) παλικάρι z "delikanlı, genç erkek çocuk" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen pallḗks, pallēk- παλλήξ, παλληκ- z sözcüğünün küçültme halidir.

palindrom

Fransızca ve İngilizce palindrome "düz ve ters okunuşu aynı olan söz veya cümle" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca palíndromos παλίνδροµος z "«geri koşan», düz ve ters okunuşu aynı olan söz veya cümle" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca palín παλίν z "tekrar, geri dönerek" ve Eski Yunanca drómos δρόμος z "yol, koşu" sözcüklerinin bileşiğidir.

palladyen

Fransızca palladien veya İngilizce palladian "1. Rönesans dönemi villa mimarisi tarzında, 2. " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Andrea Palladio "Rönesans dönemi İtalyan mimarı (1518-1580)" özel adından türetilmiştir.

palladyum

Yeni Latince palladium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1804 William Hyde Wollaston (1766-1828), İng. kimyacı.) Latince sözcük Pallas "1802'de keşfedilen bir asteroid" özel adından +ium ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pallas παλλας z "1. genç kız, bakire, 2. tanrıça Athena'nın lakabı" sözcüğünden alıntıdır.

palmiye

Fransızca palmier "hurma veya hindistan cevizi ağacı" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince palma "el ayası, (mec.) hurma yaprağı" sözcüğünden türetilmiştir.

palpasyon
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Milliyet - gazete, 1971]
palpasyonla denizin kaba dalgaları ele geliyor

Köken

Fransızca palpation "(tıpta) elle vurarak muayene etme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince palpatio "el ayası ile dokunma, cess" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince palpare "okşamak" fiilinden +(t)ion ekiyle türetilmiştir.

Benzer sözcükler

palpe

Bu maddeye gönderenler

palpitasyon


01.10.2017
palpitasyon

Fransızca palpitation "kalp çarpıntısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince palpitatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince palpitare "hızla ve hafifçe vurmak, patpatlamak" fiilinden +(t)ion ekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince palpare "elle hafifçe vurmak" fiilinin isimden türetilmiş fiilidir.

palto

Fransızca paletot sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski İngilizce paltock "bir tür kısa palto" sözcüğünden evrilmiştir.

paluze

Farsça pālūde پالوده z "süzülmüş şey, pelte, jöle" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Farsça sözcük Farsça pālūdan, pālā- پالودن, پالا z "süzmek" fiilinden +a ekiyle türetilmiştir.) Bu sözcük Orta Farsça aynı anlama gelen pālūdag sözcüğünden evrilmiştir.

palyaço

İtalyanca pagliaccio "bostan korkuluğu [esk.], soytarı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince palliatus "pelerinli, cübbeli" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pallium "eski Roma'da üst giysi, cübbe" sözcüğünden +()t° ekiyle türetilmiştir.

palyatif

Fransızca palliatif "yumuşatıcı, örtücü, asıl sorunu gizleyerek geçici çözüm sağlayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince palliare "pelerin giydirmek, üstünü örtmek" fiilinden +(t)iv° ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince pallium "pelerin" sözcüğünün isimden türetilmiş fiilidir.