palindrom

paleolitik

Fransızca paléolithique sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce paleolithic "eski taş devri" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: John Lubbock, İng. arkeolog (1834-1913).)

paleontoloji

Fransızca paléontologie "eski canlılar bilimi" sözcüğünden alıntıdır.

paleozoik

Fransızca paléozoïque veya İngilizce paleozoic "eski hayvanlar çağı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1838 Adam Sedgwick, İng. biyolog (1785-1873).)

palet

Fransızca palette "«kürekçik», yüzgeç, ressamların boya küreği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pale "kürek" sözcüğünün küçültme halidir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pala sözcüğünden evrilmiştir.

palikarya

Yeni Yunanca palikária παλικάρια z "delikanlılar" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca palikári(on) παλικάρι z "delikanlı, genç erkek çocuk" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen pallḗks, pallēk- παλλήξ, παλληκ- z sözcüğünün küçültme halidir.

palindrom
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Milliyet - gazete, 2000]
'palindrom' tersinden okununca da aynı çıkan kelime yâhut cümlelere denilir.

Köken

Fransızca ve İngilizce palindrome "düz ve ters okunuşu aynı olan söz veya cümle" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca palíndromos παλίνδροµος z "«geri koşan», düz ve ters okunuşu aynı olan söz veya cümle" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca palín παλίν z "tekrar, geri dönerek" ve Eski Yunanca drómos δρόμος z "yol, koşu" sözcüklerinin bileşiğidir.

Daha fazla bilgi için drom(o)+ maddesine bakınız.


03.07.2012
palladyen

Fransızca palladien veya İngilizce palladian "1. Rönesans dönemi villa mimarisi tarzında, 2. " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Andrea Palladio "Rönesans dönemi İtalyan mimarı (1518-1580)" özel adından türetilmiştir.

palladyum

Yeni Latince palladium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1804 William Hyde Wollaston (1766-1828), İng. kimyacı.) Latince sözcük Pallas "1802'de keşfedilen bir asteroid" özel adından +ium ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pallas παλλας z "1. genç kız, bakire, 2. tanrıça Athena'nın lakabı" sözcüğünden alıntıdır.

palmiye

Fransızca palmier "hurma veya hindistan cevizi ağacı" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince palma "el ayası, (mec.) hurma yaprağı" sözcüğünden türetilmiştir.

palpasyon

Fransızca palpation "(tıpta) elle vurarak muayene etme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince palpatio "el ayası ile dokunma, cess" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince palpare "okşamak" fiilinden +()tion ekiyle türetilmiştir.

palpitasyon

Fransızca palpitation "kalp çarpıntısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince palpitatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince palpitare "hızla ve hafifçe vurmak, patpatlamak" fiilinden +()tion ekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince palpare "elle hafifçe vurmak" fiilinin isimden türetilmiş fiilidir.