masal

maruf

Arapça ˁrf kökünden gelen maˁrūf معروف z "tanınmış, bilinen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁarafa عَرَفَ z "tanıdı, bildi" fiilinin mafˁūl vezninde edilgen fiil sıfatııdır.

marul

Orta Yunanca marúlion veya marýlion μαρούλιον z "yaprakları salata olarak yenilen bir bitki, lactuca sativa" sözcüğünden alıntıdır. (Kaynak: Du Cange, Glossarium Mediae et Infimae Graecitatis sf. 1:880) Yunanca sözcük Latince amarula "acı ot, yaprakları salata olarak yenilen bir bitki, lactuca sativa" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince amarus "acı" sözcüğünün küçültme halidir.

maruz

Arapça ˁrḍ kökünden gelen maˁrūḍ معروض z "1. arz olunan, yoluna çıkan, sunulan, takdim edilen, 2. bir şeye veya etkiye açık olan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaraḍa عَرَضَ z "1. önüne çıktı, 2. talep etti, diledi" fiilinin mafˁūl vezninde edilgen fiil sıfatııdır.

masa

İtalyanca mensa "küçük taşınabilir masa" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Lad ve İspanyolca mesa "masa" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Latince mensa "masa" sözcüğünden evrilmiştir.

masaj

Fransızca aynı anlama gelen massage sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca masser "masaj yapmak" fiilinden +age ekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1769 Guillaume Le Gentil, Fr. seyyah.) Bu sözcük Arapça masḥ مسح z "elle sığama, ovma" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

masal
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Meninski, Thesaurus, 1680]
mesel vul. masal: Fabula.

Köken

Arapça ms̠l kökünden gelen maṯal مثل z "mesel, öğretici hikâye" sözcüğünden alıntıdır.

Daha fazla bilgi için mesel maddesine bakınız.

Ek açıklama

Mesel sözcüğünün Türkçede özel anlam kazanmış varyantıdır.


04.09.2014
masala

İngilizce masala "(Hint mutfağında) baharat karışımı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Urduca maṣālaḥ "gereçler, levazımat, (Hint mutfağında) baharat karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça ṣlḥ kökünden gelen maṣāliḥ مصالح z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça maṣlaḥa(t) مصلحة‎ z "iş güç, gereç, amaca hizmet eden şey" sözcüğünün mafāˁil vezninde çoğuludur.

masat

Arapça bir sözcükten türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

masaüstü
mascarpone

İtalyanca mascarpone "bir tür yağsız ve tuzsuz peynir" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca mascarpa veya mascherpa "çökelek (Lombardiya lehçesi)" sözcüğünden +on ekiyle türetilmiştir. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.

masdar

Arapça ṣdr kökünden gelen maṣdar مصدر z "1. bir şeyin çıktığı yer, kaynak, köken, model, 2. fiil mastarı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣadara صَدَرَ z "öne çıktı, ileri geldi, kaynaklandı" fiilinin mafˁal vezninde ismi zaman ve mekânıdır.