masaj

martini

İngilizce martini "sek vermutla yapılan bir kokteyl" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Martini & Rossi "bir vermut markası" ticari markasından türetilmiştir. Bu sözcük Alessandro Martini "İtalyan içki imalatçısı (1812-1905)" özel adından türetilmiştir.

maruf

Arapça ˁrf kökünden gelen maˁrūf معروف z "tanınmış, bilinen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁarafa عَرَفَ z "tanıdı, bildi" fiilinin mafˁūl vezninde edilgen fiil sıfatııdır.

marul

Orta Yunanca marúlion veya marýlion μαρούλιον z "yaprakları salata olarak yenilen bir bitki, lactuca sativa" sözcüğünden alıntıdır. (Kaynak: Du Cange, Glossarium Mediae et Infimae Graecitatis sf. 1:880) Yunanca sözcük Latince amarula "acı ot, yaprakları salata olarak yenilen bir bitki, lactuca sativa" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince amarus "acı" sözcüğünün küçültme halidir.

maruz

Arapça ˁrḍ kökünden gelen maˁrūḍ معروض z "1. arz olunan, yoluna çıkan, sunulan, takdim edilen, 2. bir şeye veya etkiye açık olan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaraḍa عَرَضَ z "1. önüne çıktı, 2. talep etti, diledi" fiilinin mafˁūl vezninde edilgen fiil sıfatııdır.

masa

İtalyanca mensa "küçük taşınabilir masa" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Lad ve İspanyolca mesa "masa" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Latince mensa "masa" sözcüğünden evrilmiştir.

masaj
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ İlan-ı Ticaret, 1910]
Banyo, duş, masaj için ayrı ayrı daireler mevcuttur masör "[Fr masseur] masaj yapan" [ İlan-ı Ticaret, 1910]
mütehassıs masörler vardır masöz "[Fr masseuse] masaj yapan kadın" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar, Kokotlar Mektebi, 1927]
Sabahleyin banyomu yaptıktan sonra 'masöz' gelir

Köken

Fransızca aynı anlama gelen massage sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca masser "masaj yapmak" fiilinden +age ekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1769 Guillaume Le Gentil, Fr. seyyah.) Bu sözcük Arapça masḥ مسح z "elle sığama, ovma" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Daha fazla bilgi için mesh maddesine bakınız.

Ek açıklama

Fransızca sözcük ilk kez Le Gentil'in Hint Okyanusu seyahatini anlatan Voyage dans les mers de l'Inde adlı eserinde, Güney Hindistan'daki Fransız kolonistler arasında kullanılan bir sözcük olarak görülmüştür.

Benzer sözcükler

masör, masöz

Bu maddeye gönderenler

masör


13.09.2017
masal

Arapça ms̠l kökünden gelen maṯal مثل z "mesel, öğretici hikâye" sözcüğünden alıntıdır.

masala

İngilizce masala "(Hint mutfağında) baharat karışımı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Urduca maṣālaḥ "gereçler, levazımat, (Hint mutfağında) baharat karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça ṣlḥ kökünden gelen maṣāliḥ مصالح z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça maṣlaḥa(t) مصلحة‎ z "iş güç, gereç, amaca hizmet eden şey" sözcüğünün mafāˁil vezninde çoğuludur.

masat

Arapça bir sözcükten türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

masaüstü
mascarpone

İtalyanca mascarpone "bir tür yağsız ve tuzsuz peynir" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca mascarpa veya mascherpa "çökelek (Lombardiya lehçesi)" sözcüğünden +on ekiyle türetilmiştir. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.