limit

likra

Lycra "sentetik elyaf markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1959 DuPont Corp. ABD.)

lila

Fransızca lilas veya lilac "leylak bitkisi ve rengi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Arapça līlak ليلك z sözcüğünden alıntıdır.

liman

Yeni Yunanca limín veya limáni λιμήν/λιμάνι z "liman, gemi sığınağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen limḗn λιμήν z sözcüğünden evrilmiştir.

limbik

İngilizce limbic "beynin iç ve dış katmanları arasındaki sınır bölgesi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1863 Paul Broca, Fr. tabip (1824-1880).) İngilizce sözcük Latince limbus "kenar, çeper, giysi yeni" sözcüğünden +ic° ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince limes "kenar" sözcüğü ile eş kökenlidir.

lime

Farsça nīme "yarım şey, vücudun yarısını etkileyen felç" sözcüğünden evrilmiştir. Farsça sözcük Farsça nīm "yarım" sözcüğünden +a ekiyle türetilmiştir.

limit
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı, 1945]
limit: (mat.) Bir niceliğin hiçbir zaman erişemeden yaklaştığı başka nicelik.

Köken

Fransızca limite "sınır, hudut" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince limes, limit- "kenar, sınır" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince limen "eşik" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Daha fazla bilgi için liman maddesine bakınız.

Benzer sözcükler

limitli, limitsiz harcama

Bu maddeye gönderenler

lamba2 (limbik), limited


19.09.2017
limited

İngilizce limited "sınırlı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce limit "sınırlamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca limite sözcüğünden alıntıdır.

limon

Arapça ve Farsça līmūn veya līmōn ليمون z "turunçgillerden maruf meyve" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen nimbū निम्बू z sözcüğünden alıntıdır.

limonata

İtalyanca limonada "limon ve şekerle yapılan içecek" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca limone "limon" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça līmūn ليمون z sözcüğünden alıntıdır.

limonçello

İtalyanca limoncello "Napoli bölgesine özgü limon likörü" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca limone sözcüğünden türetilmiştir.

limuzin

İngilizce limousine "uzun binek otomobili" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca limousine "açık şoför mahalli olan bir tür binek arabası" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902 Fr.) Bu sözcük Limousin "Fransa'da bir bölge" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Lemovices "antik çağda bu bölgede yaşayan Gal boyu" sözcüğünden +in° ekiyle türetilmiştir.