limbik

likorinoz

Yeni Yunanca likurínos λικουρίνος z "Batı Akdeniz'e özgü bir tür küçük balık, derin su gümüşü, argentina sphyraena" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Liguria "Kuzeybatı İtalya kıyı bölgesine verilen ad" özel adından türetilmiştir.

likör

Fransızca liqueur "1. her tür içki, 2. bir tür alkollü içki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince liquor "sıvı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince liquere "akmak" fiilinden +or ekiyle türetilmiştir.

likra

Lycra "sentetik elyaf markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1959 DuPont Corp. ABD.)

lila

Fransızca lilas veya lilac "leylak bitkisi ve rengi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Arapça līlak ليلك z sözcüğünden alıntıdır.

liman

Yeni Yunanca limín veya limáni λιμήν/λιμάνι z "liman, gemi sığınağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen limḗn λιμήν z sözcüğünden evrilmiştir.

limbik
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Cumhuriyet - gazete, 1985]
'limbik sistem'de mevcut bilgi ve kriterler ile karşılaştırılır.

Köken

İngilizce limbic "beynin iç ve dış katmanları arasındaki sınır bölgesi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1863 Paul Broca, Fr. tabip (1824-1880).) İngilizce sözcük Latince limbus "kenar, çeper, giysi yeni" sözcüğünden +ic° ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince limes "kenar" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Daha fazla bilgi için lamba2 maddesine bakınız.


19.09.2017
lime

Farsça nīme "yarım şey, vücudun yarısını etkileyen felç" sözcüğünden evrilmiştir. Farsça sözcük Farsça nīm "yarım" sözcüğünden +a ekiyle türetilmiştir.

limit

Fransızca limite "sınır, hudut" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince limes, limit- "kenar, sınır" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince limen "eşik" sözcüğü ile eş kökenlidir.

limited

İngilizce limited "sınırlı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce limit "sınırlamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca limite sözcüğünden alıntıdır.

limon

Arapça ve Farsça līmūn veya līmōn ليمون z "turunçgillerden maruf meyve" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen nimbū निम्बू z sözcüğünden alıntıdır.

limonata

İtalyanca limonada "limon ve şekerle yapılan içecek" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca limone "limon" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça līmūn ليمون z sözcüğünden alıntıdır.