labne

küvet

Fransızca cuvette "leğen, yıkama veya yıkanma teknesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca cuve "varil, fıçı" sözcüğünün küçültme halidir. Bu sözcük Latince cupa "varil, fıçı" sözcüğünden evrilmiştir.

Arapça لا z "değil, yok, hayır (edat)" sözcüğünden alıntıdır.

labada

Yeni Yunanca lápatha sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca lápathon λάπαθον z "yaprakları yenen bir yaban otu, rumex patientia" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen lápathon veya lápathos λάπαθον z sözcüğünden evrilmiştir. (Kaynak: Liddell & Scott, A Greek-English Lexicon sf. 1030) Yunanca sözcük Eski Yunanca laparós λαπαρός z "yumuşak, kof" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir.

labia

İngilizce ve Latince labia sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince labia pudendi "kadın cinsel organının dudakları" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince labium "dudak" sözcüğünün çoğuludur. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leb- biçiminden evrilmiştir.

labirent

Fransızca labyrinth "mağara ve dehlizlerden oluşan karmaşık yapı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca labyrínthos λαβυρίνθος z "a.a., özellikle Girit kralı Minos'un yaptırdığı dehliz" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arkaik Yunanca dapurito- sözcüğünden evrilmiştir.

labne
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Milliyet - gazete, 1990]
Pınar'ın Labne peyniri ise 2.015 karla 4 bin 500 liraya alıcı bekliyordu.

Köken

Arapça lbn kökünden gelen labna(t) لبنة z "süt pıhtısı, bir tür taze peynir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laban لبن z "süt" sözcüğünün faˁla(t) vezninde ismi merresidir.

Ek açıklama

Karş. Arapça lubān, Fenike dilinde lbnt, Aramice/Süryanice lbn "çeşitli bitkilerden elde edilen aromatik zamk, günnük".

Bu maddeye gönderenler

benzen (benzin)


12.01.2015
laborant

Almanca Laborant "laboratuarda çalışan kişi" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Latince laborans, t- "işçi, emek veren" sözcüğünden alıntıdır.

laboratuvar

Fransızca laboratoire "işlik, atölye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen laboratorium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince laborare "çalışmak, emek vermek" fiilinden +()torium ekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince labor "emek, zahmet" sözcüğünün isimden türetilmiş fiilidir.

labrador

İngilizce labrador retriever "bir köpek cinsi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Labrador "Kanada'da bir yarımada" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Joao Fernandes Labrador "1498'de bu bölgeyi keşfeden Portekizli kâşif" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Portekizce labrador veya lavrador "işçi" sözcüğünden türetilmiştir. Portekizce sözcük Portekizce labrar veya lavrar "çalışmak" sözcüğünden türetilmiştir.

lacivert

Farsça lācivardī لاجوردي z "lacivert taşı rengi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça lācivard لاجورد z "Afganistan'da çıkan koyu mavi süs taşı, lapis lazuli" sözcüğünden +ī ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen rācāvarta राजावर्त z sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe rācā "kral" ve Sanskritçe varta "tayın, rızk, pay" sözcüklerinin bileşiğidir.

laçin

Eski Türkçe laçin "şahin" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *çin "kuş? bir tür kuş?" biçiminden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *alaçin "ala kuş?" biçiminden evrilmiştir.