kumbara

kumandan

Almanca Kommandant veya Fransızca commandant "amir, bir askeri birliği yöneten" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca commander "emretmek" fiilinden +ent° ekiyle türetilmiştir.

kumanya

İtalyanca compagna "1. gemi erzakının saklandığı depo, 2. gemi erzakı" sözcüğünden alıntıdır. (Kaynak: Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant sf. §212.) İtalyanca sözcük Latince compania "birlikte ekmek yeme" sözcüğünden evrilmiştir.

kumar

Arapça ḳmr kökünden gelen ḳimār veya ḳumār قُِمَار z "zarla oynanan talih oyunu" sözcüğünden alıntıdır.

kumarbaz

Arapça ḳimār ve Farsça bāz "oynayan, oynatan" sözcüklerinin bileşiğidir.

kumaş

Arapça ḳmş kökünden gelen ḳumāş قماش z "dokuma, bez" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ḳms kökünden gelen ḳūmīsā קומיסא z "gömlek" sözcüğünden alıntıdır.

kumbara
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

"küpçük" [ anon., Câmiü'l-Fürs, 1501]
"küçük para kasası" [ Lugat-i Ni'metullah, 1540]
χumbara [Fa.]: Küpçük ve kumbara ki içine akça koyarlar.

Köken

Farsça χumbara veya ḳumbare خمبره z "küçük küp" sözcüğünden alıntıdır.

Daha fazla bilgi için humbara maddesine bakınız.


14.11.2019
kumkuat

İngilizce kumquat "turunçgillerden bir meyve" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Çin (Kanton) gamgwat 金橘 z "altın turunç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Çin (Mandari jīnjú sözcüğü ile eş kökenlidir.

kumkuma

Arapça ḳm kökünden gelen ḳumḳum veya ḳumḳuma(t) قمقم/قمقمة z "güğüm, dar boyunlu su kabı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Latince aynı anlama gelen cucuma sözcüğü ile eş kökenlidir.

kumpanya

İtalyanca compagnia veya Fransızca compagnie "birlik, yoldaşlık, şirket" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince compania "yoldaşlık, lonca" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Geç Latince companio "«ekmek paylaşan», yoldaş" sözcüğü ile eş kökenlidir. Geç Latince sözcük Latince panis "ekmek" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir.

kumpas

Fransızca compas veya İtalyanca compasso "pergel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca passo "adım" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir.

kumpir

Bulgarca ve Sırpça krumpír "patates" sözcüğünden alıntıdır. Bulgarca sözcük Almanca Grundbirne "«yer armudu», patates" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca Grund "yer" ve Almanca Birne "armut" sözcüklerinin bileşiğidir.