kod

koç2

İngilizce coach "1. bir tür büyük at arabası, 2. sporda antrenör" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca Kotsche "bir tür büyük at arabası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Macarca aynı anlama gelen kocsi szekér deyiminden alıntıdır.

koçak

Orta Türkçe koç sözcüğünden Türkiye Türkçesinde +Ak ekiyle türetilmiştir.

koçan

Bulgarca ve Sırpça koçan кочан z veya Rusça koçán коча́н z "meyve ve sebze ve özellikle lahana sapı" sözcüğünden alıntıdır. (Kaynak: Vasmer 2356)

koçer

Kürtçe (Kurmanci) koçer "göçer, göçebe" sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Azerice köçer veya Türkiye Türkçesi aynı anlama gelen göçer sözcüğünden alıntıdır.

koçu

Macarca kocsi (szekér) "yaylı araba" sözcüğünden alıntıdır. Macarca sözcük Kocs "Kuzey Macaristan'da araba yapımıyla ünlü bir kasaba" özel adından türetilmiştir.

kod
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

Mors kodu [ Milliyet - gazete, 1951]
Mors kodunda 'S' harfine tekabül eden üç nokta duyulmuştur kod "yasa derlemesi" [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü, 1961]
kod: 1. Kanunlar dergisi. 2. Telgraf işaretleri dergisi. kodlama dili [ Milliyet - gazete, 1966]
Fortran II kodlama dili ayrıntılı bir şekilde öğretilecektir telefon kodu [ Milliyet - gazete, 1981]
Kayseri telefon kodu kodlamak "bir sözcüğü şehir adları vb. yardımıyla hecelemek" [ Cumhuriyet - gazete, 1990]
Temel adresi sormuş Ama bir türiü anlamıyormuş. Arkadaşı 'kodluyorum' deyip devam etmiş

Köken

Fransızca ve İngilizce code "yasa derlemesi, (mec.) her türlü kurallar sistemi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cōdex veya caudex "1. ağaç kütüğü, 2. büyük defter, yasa külliyatı" sözcüğünden evrilmiştir.

Daha fazla bilgi için kodeks maddesine bakınız.

Benzer sözcükler

bölge kodu, code, kodcu, kodlamak, Mors kodu, telefon kodu

Bu maddeye gönderenler

barkod, dekoder, kodifiye, pin kodu


04.10.2017
kodaman

Farsça χodā "saygıdeğer ve yaşlı kimse, koca" (NOT: Farsça sözcük Soğdca χwatāw "kral, efendi, soylu kişi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Harezmce aynı anlama gelen χwadēw sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Bu sözcük Farsça mān "gibi, benzer" sözcüklerinin bileşiği olabilir; ancak bu kesin değildir.

kodein

Fransızca codéine "afyondan elde edilen yatıştırıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kōdeía κωδεία z "gelincik, afyon bitkisi" sözcüğünden +in° ekiyle türetilmiştir.

kodeks

Fransızca codex pharmaceutique "resmen onaylanan ilaçlar katalogu" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Latince cōdex, cōdic- "1. ağaç kütüğü, 2. yazı tableti, defter, özellikle büyük boy hesap veya karar defteri" sözcüğünden alıntıdır.

kodes

Yunanca kotétsi κοτέτσι z "kümes, tavuk barınağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yunanca kóta κότα z "kanatlılar, tavuk" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Yunanca kóttos "kanat" sözcüğünden türetilmiştir.

kodifiye

Fransızca codifier "kuralları sistemli olarak belirlemek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince codificare fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince codicem facere deyiminden türetilmiştir.