kelam

keklik

Eski Türkçe keklik "eti yenen bir kuş, perdrix" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Türkiye Türkçesi geğrik veya gekrik veya geklik "geğirme, hıçkırık" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Türkçe kekir- "geğirmek, hıçkırmak" ses yansımalı sözcüğünden türetilmiştir.

keko

Kürtçe (Kurmanci) keko "ağabey (hitap şekli)" sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) kek "ağabey" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça aynı anlama gelen kākā كاكا z sözcüğü ile eş kökenlidir.

kekre

Eski Türkçe kekre "ekşi veya acı (tat)" sözcüğünden evrilmiştir.

kel

Farsça kal كل z "kellik hastalığı, bu hastalıktan dolayı saçı dökülmüş kimse" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen kaurva sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kl̥H-wó-s (*kl̥-wó-s) "kel, kafatası" biçiminden evrilmiştir.

kel alaka

Fransızca qu'est-ce que l'alaka "alaka nedir? ne alaka?" deyiminden alıntıdır.

kelam
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Aşık Paşa, Garib-name, 1330]
χoş kelām dip [deyip] dostına

Köken

Arapça klm kökünden gelen kalām كلام z "1. söz, 2. İslami teoloji ilmi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kalama كلم z "konuştu, söyledi" fiilinin faˁāl vezninde masdarıdır.

Ek açıklama

Arapça sözcüğün ikinci anlamı Eski Yunanca lógos/logikē kerşılığı olup M 10. yy başlarında Basra'da al-Aşˁarī çevresi tarafından benimsenmiştir.

Benzer sözcükler

hüsnükelam, kelamist

Bu maddeye gönderenler

allem kallem, kelime, mükâleme, tekellüm (mütekellim)


17.08.2017
kelaynak

Türkiye Türkçesi aynak veya inak "bir tür kuş" sözcüğünden türetilmiştir.

kelb

Arapça klb kökünden gelen kalb كَلْب z "köpek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice klb kökünden gelen aynı anlama gelen keleb כֶּלֶב z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen kalbu sözcüğü ile eş kökenlidir.

kelebek

Orta Türkçe kepelek "kelebek" sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Eski Türkçe aynı anlama gelen kepeli sözcüğünden Türkiye Türkçesinde +Ak ekiyle türetilmiştir.

kelecoş

Ermenice galacaş կալաճաշ z "«harman yemeği», bir tür karma yemek" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Ermenice gal կալ z "harman yeri" ve Ermenice caş ճաշ z "yemek" sözcüklerinin bileşiğidir.

kelek1

Farsça kālak كالك z "ham meyve, özellikle kavun" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça kel "kelle, saçsız baş" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.