kefaret

kedi

Orta Yunanca gatí γατί z "kedi yavrusu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca káttos veya kátta κάττος/κάττα z "kedi" sözcüğünün küçültme halidir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen cattus veya catta sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Mısır dilinde bir sözcükten alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

keenlemyekün

Arapça ka-an lam yakun "sanki yok gibi, yok hükmünde" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça ka-an "sanki, gibi" ve Arapça lam "değil" ve Arapça yakun "var" sözcüklerinin bileşiğidir.

kef

Farsça ve Orta Farsça kaf كف z "köpük" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen kafa- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen kapha कफ z sözcüğü ile eş kökenlidir.

kefal

Yeni Yunanca ve Eski Yunanca kéfalos "bir tür balık, mugil cephalus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca ve Eski Yunanca kefalḗ κεφαλή z "kafa, baş" sözcüğünden türetilmiştir.

kefalet

Arapça kfl kökünden gelen kafāla(t) كفالة z "kefil olma, garanti, güvence" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafala كفل z "kefil oldu, garanti etti, güvence verdi" fiilinin faˁāla(t) vezninde masdarıdır.

kefaret
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Kutadgu Bilig, 1069]
yazukka kafārat bolur ig toġa [ağrı ve hastalık günahın kefareti olur]

Köken

Arapça kfr kökünden gelen kafāra(t) كفارة z "suçunu örtme, suç veya günaha karşılık bedel ödeme" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Arapça kafara كفر z "örttü, kararttı" fiilinin faˁāla(t) vezninde masdarıdır. ) Bu sözcük Aramice/Süryanice kpr kökünden gelen kəphārā כפרא z "örtme, suçu veya bir yükümlülüğü ortadan kaldırmak için ödenen bedel" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Akatça kapāru "silme" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Daha fazla bilgi için küfür maddesine bakınız.

Bu maddeye gönderenler

tekfir, yom kippur


02.04.2015
kefe

Arapça kff kökünden gelen kaffa(t) كفّة z "1. avuç, el ayası, 2. kepçe, çanak, terazi gözü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice kp kökünden gelen aynı anlama gelen kaph, kappā כפ z sözcüğü ile eş kökenlidir.

kefen

Arapça kfn kökünden gelen kafan كفن z "cenaze torbası" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Süryanice kəfūn ܟܦܘܢ z "hasır küfe" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca kóphinos κόφινος z "hasır küfe, cenaze sepeti" sözcüğü ile eş kökenlidir.

kefere

Arapça kfr kökünden gelen kafara(t) كفرة z "kâfirler topluluğu, kâfirler alemi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kāfir كافر z sözcüğünün faˁala(t) vezninde çoğuludur.

kefil

Arapça kfl kökünden gelen kafīl كفيل z "bir borcu üstlenen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafala كفل z "kefil oldu" fiilinin faˁīl vezninde sıfatıdır.

kefir

Rusça aynı anlama gelen kefir кефир z sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük İngilizce kefir "mayalanmış sütten yapılan bir içecek" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.