karnaval

karman çorman

Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.

karmanyola

Fransızca carmagnole "1. Güney Fransa'ya özgü köylü kıyafeti (esk.) 2. ihtilalci, başıbozuk, baldırı çıplak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük öz (İt) Carmagnola "İtalya'nın Toskana bölgesinde bir kasaba" özel adından türetilmiştir.

karmaşa

Yeni Türkçe yazılı örneği bulunmayan *karmaş- "ihtilat etmek" fiilinden Yeni Türkçe +A ekiyle türetilmiştir. Yeni Türkçe fiil Türkiye Türkçesi kar- fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

karmaşık

Yeni Türkçe yazılı örneği bulunmayan *karmaş- fiilinden Yeni Türkçe +Uk ekiyle türetilmiştir.

karnabahar

Farsça karamb-i bahār كرمب بهار z "ilkbahar lahanası" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Arapça ve Farsça karamb كرمب z "lahana, brassica cretica" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca krámbē κράμβη z "1. buruşuk, 2. lahana, brassica cretica" sözcüğünden alıntıdır. ) ve Farsça bahār بهار z "ilkbahar" sözcüklerinin bileşiğidir.

karnaval
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi, 1792]
karnaval taˁbīr ettikleri eyyām-ı χāliyyede [tatil günlerinde]

Köken

Fransızca carnaval "Katoliklerde 40 günlük perhizden önceki Salı günü, o gün yapılan taşkınlıklar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince carne vale "«ete veda»" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Latince caro, carn- "et" ve Latince vale "veda" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek açıklama

Büyük perhizde et yemek yasak olduğu için.

Bu maddeye gönderenler

enkarnasyon, karnivor, şarküteri


26.02.2021
karne

Fransızca carnet "defter" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen caern sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince quaterni "1. dörtlü, dörder, 2. bir tabaka kâğıdın ikiye katlanmasıyla oluşturulan dört yüzlü defter" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince quatuor "dört" sözcüğünden türetilmiştir.

karnivor

Fransızca carnivore "etobur" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen carnivorus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince caro, carn- "et" ve Latince vorare "oburca yemek, beslenmek" sözcüklerinin bileşiğidir.

karo

Fransızca carreau "kare şeklinde nesne" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *quadrellum "karecik, kare şeklinde nesne" biçiminden evrilmiştir. Bu sözcük Latince quadrum "dörtgen, kare" sözcüğünün küçültme halidir.

karoseri

Fransızca carroserie "1. at arabası imalathanesi, 2. otomobil veya at arabasının dış kasası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca carrosse "bir tür at arabası" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen carrozza sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca carro "araba" sözcüğünden türetilmiştir.

karosiman

Fransızca carreau ciment "desenli çimentodan yapılan yer karosu" sözcüğünden alıntıdır.