barakuda

bar1

İngilizce bar "1. çubuk, engel, bariyer, 2. içki tezgâhı, ayakta içki içilen yer" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca barre "çubuk, engel, bariyer" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen barra sözcüğünden evrilmiştir.

bar2

Ermenice bar պար z "1. halka, grup, topluluk, 2. halka halinde yapılan dans" sözcüğünden alıntıdır.

bar3

"bağırma sesi" Ses yansımalı sözcüktür.

baraj

Fransızca barrage "set, su seddi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca barrer "set çekmek, engellemek" fiilinden +age ekiyle türetilmiştir.

baraka

Fransızca barraque veya İtalyanca baracca "kulübe, derme çatma yapı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.

barakuda
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Cumhuriyet - gazete, 1944]
barracuda, bir nevi küçük köpek balığı "... bir tür windsurf aracı" [ Milliyet - gazete, 1979]
Buz pateni, koşmak, barrakuda, kay-kay derken yeni bir moda bütün Avrupa'yı sardı

Köken

İngilizce barracuda "bir tür yırtıcı balık, sphyraena" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca aynı anlama gelen barracuda sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.


06.09.2017
baran

Farsça bārān باران z "yağmur" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça aynı anlama gelen vārān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vār- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe varṣá वर्ष z "yağmur, yağış" sözcüğü ile eş kökenlidir.

barba

Yunanca bárba μπάρμπα z "moruk, yaşlı ve sevilen kişi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Yunanca sözcük İtalyanca barba "sakal" sözcüğünden alıntıdır.

barbar

Fransızca barbare "yabancı, vahşi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen barbarus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca bárbaros βάρβαρος z "anlaşılmaz bir dil konuşan kimse, Yunan olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük ses yansımalı sözcüğünden türetilmiştir.

barbekü

İngilizce barbecue "ızgara, et kızartma mangalı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca barbacoa "et kızartmak için kullanılan ızgara şeklinde bir düzenek" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Taino dilinde barabicu "ateş çukuru" sözcüğünden alıntıdır.

barbiturat

Fransızca ve İngilizce barbiturate "kimyasal bir madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca Barbitursäure "barbitürik asit" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1864 Adolf von Bäyer, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Barbara "bir kadın adı" ve Latince urea "idrar, üre" sözcüklerinin bileşiğidir.