babun

babafingo

Yeni Yunanca papafíngos παπαφίγκος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Venedikçe papafìgo "bir tür yelken ve yelken direği" sözcüğü ile eş kökenlidir.

babagannuş

Arapça baba ġannūş بابا غنّوش z "patlıcan beğendi, Suriye ve Lübnan'a has bir yemek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥannūş حنّوش z "Hıristiyan Araplarda bir erkek adı, Yohanna" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen ḥannā özel adından türetilmiştir.

babalık

Türkiye Türkçesi baba sözcüğünden Türkiye Türkçesinde +lIk ekiyle türetilmiştir.

babayani

Türkiye Türkçesi babayāne "baba gibi, eski tarzda" sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Türkiye Türkçesi baba sözcüğünden türetilmiştir.

babet

Fransızca babette "topuksuz hafif kadın ayakkabısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Babette "bir kadın adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük aynı anlama gelen Elisabéth sözcüğünün küçültme halidir. Bu sözcük İbranice Elişebaˁ אֱלִישֶֽׁבַע z "«Allah söz verdi» veya «Allah memnun», Tevratta Harun'un eşi, İncil'de Hz. Yahya'nın annesi" sözcüğünden alıntıdır.

babun
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Milliyet - gazete, 1973]
Baboon'lar marmoset'ler gibi güzel görünüşlü değildirler.

Köken

İngilizce baboon "köpek yüzlü maymun" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca babouin "grotesk suratlı kişi veya yaratık, köpek yüzlü maymun" sözcüğünden alıntıdır.

Ek açıklama

Maymun türü olarak kullanımına Avrupa dillerinde 15. yy başlarından itibaren rastlanır. Maymun adının doğabilimci Buffon (1707-1788) tarafından verildiğine dair yaygın bilgi yanlıştır.


21.03.2013
babuşka

Rusça babuşka ба́бушка z "ninecik, acuze" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Rusça baba ба́ба z "büyükanne" sözcüğünün küçültme halidir.

baca

Farsça bāca باجه z "pencere, havalandırma deliği" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça bādcāh بادجاه z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Farsça bād باد z "hava, rüzgâr" ve Farsça cāh جاه z "yol, geçit" sözcüklerinin bileşiğidir.

bacak

Türkiye Türkçesi payçak veya baycak "bacak" sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Farsça pāça پاچه z "ayak, ayacık" sözcüğünden +ak2 ekiyle türetilmi olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Farsça "ayak" sözcüğünün küçültme halidir.

bacanak

Orta Türkçe bacı veya baca "kızkardeş, abla" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

bacı

Moğolca baca "büyük kızkardeş, abla" sözcüğü ile eş kökenlidir.