aspiratör

asosyal

Fransızca asocial "sosyal olmayan" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1927 Charles du Bos, Fr. eleştirmen.) Fransızca sözcük Fransızca social sözcüğünden a(n)+ önekiyle türetilmiştir.

asparagas

İngilizce asparagus "kuşkonmaz" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen asparagus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen aspháragos ασφάραγος z sözcüğünden alıntıdır.

aspartam

Aspartame "suni tatlandırıcı olarak kullanılan aspartylphenylalanine methyl esterin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1873 ABD.) Bu sözcük İngilizce aspartic acid deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince asparagus "kuşkonmaz" sözcüğünden türetilmiştir.

aspava

Türkiye Türkçesi Allah sıhhat para aşk versin amin deyiminden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1959 Ümit Deniz, romancı.)

aspir

Arapça ˁṣfr kökünden gelen ˁuṣfur عُصْفُر z "yalancı safran bitkisi, carthamus tinctorius" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣfr kökünden gelen ṣufr veya aṣfar "sarı renk, sarı boya" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir.

aspiratör
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Cumhuriyet - gazete, 1931]
elektrik avizeler, aspiratör, çay masaları, sedefli tabureler

Köken

Fransızca aspirateur "hava çekici aygıt, elektrikli süpürge" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aspirare "içe solumak, (hava veya sıvıyı) içine çekmek" fiilinden +(t)or ekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince spirare "solumak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince spiritus "nefes, ruh" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Daha fazla bilgi için ispirto maddesine bakınız.


30.09.2017
aspirin

Aspirin "Bayer firmasına ait ilaç markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1899 Bayer AG.) Bu sözcük Almanca acetylierte Spirsäure "asetil spirik asit" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Latince spiraea "asetil spirik asidin doğal kaynağı olan bitki" sözcüğünden türetilmiştir.

ast

Eski Türkçe astın "alt (yön zarfı)" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe as- "sarkıtmak" fiilinden Eski Türkçe +Ut ekiyle türetilmi olabilir; ancak bu kesin değildir.

astar

Farsça āstar آستر z "örtü, kaba kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *ā-star- "üstüne sermek, örtmrk" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde star- "örtmek, sermek" fiilinden türetilmiştir. Eski Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ster- biçiminden evrilmiştir.

asterisk

İngilizce asterisk "hurufatta * işareti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca asterískos ἀστερίσκος z "yıldızcık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca astēr ἀστήρ z "yıldız" sözcüğünün küçültme halidir.

asteroit

Fransızca asteroïde veya İngilizce asteroid "yıldıza benzeyen gök cismi, gezegencik" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1802 Sir William Herschel, Alm/İng. astronom.) Bu sözcük Eski Yunanca astḗr veya ástron ἀστήρ z "yıldız" ve Eski Yunanca eídos εἶδος z "biçim, görüntü, gibi" sözcüklerinin bileşiğidir.