anason

ananas

Fransızca ananas "tropik ükelerde yetişen bir meyve" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce aynı anlama gelen ananas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde ve G. Amerika dillerinden Guarani dilinde aynı anlama gelen ananá sözcüğünden alıntıdır.

anane

Arapça ˁn kökünden gelen ˁanˁana(t) عنعنة z "«falan filandan, o da filandan aktardı ki» şeklinde rivayet zinciri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁan عن z "[bileşik adlarda] den hali bildiren edat" sözcüğünün faˁfaˁa(t) vezninde murabba (dörtlü) masdarıdır.

anarşi

Fransızca anarchie "yönetimsizlik, kargaşa" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen anarχía αναρχία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca arχḗ αρχή z "iktidar, hükümranlık, önderlik" sözcüğünden a(n)+ önekiyle türetilmiştir.

anasıl

Arapça ˁan ˀaṣl عن أصل z "kökten, soydan" deyiminden alıntıdır.

anasır

Arapça ˁṣr kökünden gelen ˁanāṣir عَنَاصِر z "unsurlar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁunṣūr عُنْصُور z "öge" sözcüğünün faˀālil vezninde çoğuludur.

anason
Tarihçe (tespit edilen en eski Türkçe kaynak ve diğer örnekler)

[ Yadigâr-ı İbni Şerif, 1421? yılından önce]
her sabah mastakī ile anīson ile gülengübīn véreler [ Meninski, Thesaurus, 1680]
enesūn, anesūn, enisūn, anīsun, anasun: Anisum.

Köken

Yeni Yunanca ánison άνισον z "anason bitkisi, pimpinella anisum" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ánēthon veya ánnēthon άνηθον/άννηθον z "dereotu? rezene?" sözcüğünden evrilmiştir.

Ek açıklama

Fransızca anis, İngilizce anise biçimleri Latince yoluyla Yunancadan alınmıştır.


23.08.2017
anatomi

Fransızca anatomie "kadavraları kesme yöntemiyle doku ve organları inceleyen tıp dalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen anatomía ανατομία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca témnō, tom- τέμνω, τομ- z "kesmek, bölmek" fiilinden ana+ önekiyle türetilmiştir.

anayasa
ancak

Eski Türkçe ança ok "tam öyle, şöyle ki" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe ança "öyle, o şekilde, o kadar" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Türkçe an "o" sözcüğünden Eski Türkçe +çA2 ekiyle türetilmiştir.

anchorman

İngilizce anchorman "«demirbaş adam», televizyonda baş haber sunucusu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce anchor "gemi demiri" (NOT: Bu sözcük Latince aynı anlama gelen ancora veya anchora sözcüğünden alıntıdır. ) ve İngilizce man sözcüklerinin bileşiğidir.

ançüez

İngilizce anchovies "hamsi balığı, engraulis encrasicolus" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca anchoa "hamsi, özellikle kurutulmuş hamsi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Baskça aynı anlama gelen antxoa sözcüğünden alıntıdır. Baskça sözcük Baskça antxu "kuru" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.